Shop
Loading products…
Loading products…

Swiss lace base. Human hair, Remy human hair. 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 7.75″×9.5″(19.7cm x 24cm), 8″×9.5″(20.3cm x 24cm), 8″x10″(20.3cm x 25.4cm), 7″x9″(17.8cm x 23cm), 6″x8″(15cm x 20cm). Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%), Medium(120%), Light(80%) density.
The B-HS7 Full Swiss Lace Hair System Realistic Hairline | OFF STANDARD features a Swiss lace base constructed with human hair, remy human hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 7.75″×9.5″(19.7cm x 24cm), 8″×9.5″(20.3cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm), Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%), Medium(120%), Light(80%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction and front 1/2", except in dark colors #1, #1a or light colors #7, #7ash, #18, #22 bleached knots for a seamless hairline.
Available in 50+ colours from our professional colour ring. Contact us for colour matching assistance or to request a sample.
| Hair Type | Human hair, Remy human hair |
|---|---|
| Base Material | Swiss lace |
| Base Size | 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 7.75″×9.5″(19.7cm x 24cm), 8″×9.5″(20.3cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%), Medium(120%), Light(80%) |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1/2", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.