Shop
Loading products…
Loading products…

The D7-3-HW Fine Mono Hair System With PU Perimeter for Wholesale features a fine mono with 1" pu coated perimeter and 1/8" folded lace front base in 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm), 7''x8.5''(17.8cm×21.6cm). Made with human hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.1 kg |
| Base Material | Fine mono with 1" PU coated perimeter and 1/8" folded lace front |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm), 7''x8.5''(17.8cm×21.6cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B+, #1B |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
| Yearly Plan | 2-3 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.