Shop
Loading products…
Loading products…

The HS1VFRONTAL 7×4 Men's Frontal Hair System for Wider Receding Hairlines features a 0.06mm v-looped super thin skin base in 7″x4″(17.8cm x 10cm). Made with human hair. Available in light/medium to medium(110%) density.
| Gross Weight | 0.0512 kg |
| Base Material | 0.06mm V-looped super thin skin |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 7″x4″(17.8cm x 10cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium to Medium(110%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B, #2, #3, #4, #4ASH, #5, #6, #7, #7ASH, #18, #22 |
| Hair Direction | Freestyle |
| Yearly Plan | 12 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.