Shop
Loading products…
Loading products…

The HS27P Fine Mono Hairpiece With Skin Gauze Perimeter and Lace Front features a fine mono with a skin gauze perimeter and 1'' bleached swiss lace front base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair, grey hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.105 kg |
| Base Material | Fine mono with a skin gauze perimeter and 1'' bleached Swiss lace front |
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B, #1B10, #1B20, #1B30, #1B40, #1B50, #2, #210 and 20 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 2-4 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.