Shop
Loading products…
Loading products…

Monofilament base. Human hair. 8″x10″(20.3cm x 25.4cm), 7″x9″(17.8cm x 23cm). Light/Medium(100%) density.
The NCON-GD Fine Welded Mono Base Hair System features a monofilament base constructed with human hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), Light/Medium(100%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction.
Available in multiple colour options. Contact us for colour matching.
| Base Material | Super fine welded mono |
|---|---|
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Direction | Freestyle |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.