Shop
Loading products…
Loading products…

The B-HOLLYWOOD Hair Systems for Men with Thin Skin Perimeter and a Realistic Lace Front OFF STANDARD features a swiss lace with a clear pu perimeter and a bleached lace front base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm). Made with human hair. Available in light/medium(100%) density.
| Gross Weight | 0.11 kg |
| Base Material | Swiss lace with a clear PU perimeter and a bleached lace front |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm) |
| Front Contour | A, Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1 DYF, #1710, #1730, #1750, #1780 Human Grey, #1A DYF, #1B60 Human Grey, #280 Human Grey, #360 Human Grey, #465 Human Grey and 67 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1/2", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.