Shop
Loading products…
Loading products…

The HOLLYWOOD-MONO Fine Mono Base Hair System with Clear PU Perimeter and French Lace Front for Wholesale features a mono lace with a clear pu perimeter and a bleached lace front base in 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm). Made with human hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.082 kg |
| Base Material | Mono lace with a clear PU perimeter and a bleached lace front |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm) |
| Front Contour | A |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1A, #1B+, #1B, #1B10, #1B20, #1B30, #1B40, #1B50, #1B65 Human Grey, #1B80 Human Grey, #2, #3, #630 |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1/2", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 2-4 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.