Shop
Loading products…
Loading products…

The B-HS1V V-Loop Hair System 0.06 mm Poly Thin Skin | OFF STANDARD features a 0.06mm thin skin base in 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm). Made with human hair, grey hair. Available in light/medium(100%), medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.086 kg |
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Material | 0.06mm thin skin |
| Base Size | 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Light/Medium(100%), Medium(120%) |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #365, #380, #565, #580, #1, #1A, #1B, #1B05, #1B20, #1B65 Human Grey and 18 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.